Społeczne aspekty Euro 2012?

Mistrzostwa europy w piłkę nożna to nie tylko najważniejsza piłkarska impreza rozgrywana na starym kontynencie, ale także doskonała okazja dla promocji i rozwoju kraju organizującego zawody. Mimo, ze z ekonomicznego punktu widzenia, koszty zazwyczaj przewyższają korzyści wynikające z bycia gospodarzem, z organizacja masowych imprez sportowych wiąże sie szereg nienamacalnych i niemierzalnych aspektów społecznych.

W przypadku euro 2012 korzyści ekonomiczne były znacznie mniejsze niż koszty poniesione w związku z organizacja zawodów. Zwiększone wpływy z turystyki były bardzo wątpliwe a pobudzenie aktywności gospodarczej mieściło sie w granicach bledu statystycznego. Jednakże, ekonomiści zgodnie zauważają, ze imprez tego typu nie da sie dobrze ocenić standardowym bilansem zysków i strat, ponieważ nie zawiera on istotnych aspektów nienamacalnych takich jak na przykład duma z możliwości organizacji międzynarodowej imprezy, poczucie jedności i przynależności, czy po prostu zadowolenie obywateli.

Mimo, ze euro 2012 jako Inwestycja okazała sie bardziej ciężarem dla budżetu kraju niż bodźcem do rozwoju, Polacy bardzo pozytywnie oceniają mistrzostwa Europy z 2012 roku. Według sondażu przeprowadzonego przez centrum badan i opinie społecznej około 67% Polaków dobrze ocenia euro 2012. Spory wkład w pozytywnym odbiorze Euro miały media, w których sponsorzy i politycy szczycili sie możliwością organizacji tej prestiżowej imprezy. Abstrahując od tego, mistrzostwa europy dały polskim kibicom dumę, poczucie patriotyzmu i jedności, czyli wartości, których sie nie da ani zmierzyć, ani tym bardziej kupić. Na czasy imprezy, w miastach gdzie odbywały się mecze czuć było wspaniałą sportową atmosferę. Nie dochodziło do większych awantur i mimo, że każdy kibicował swojemu krajowi, strefy kibica i stadiony były bezpieczne, a kibice dobrze się bawili w przyjacielskim klimacie.

Pozytywny wizerunek polskich kibiców, dobrze zorganizowane strefy kibica i nienaganna organizacja sportowa widowiska, z pewnością wpłynęły na poprawę wizerunku Polski za granica. Na czas euro, Polska była aktywnym uczestnikiem wielkiego sportowego świata, co mogło mieć pozytywny wpływ na postrzeganie Polski bardziej jako rozwijającego sie kraju europejskiego, niż postkomunistycznego kraju europy środkowo wschodniej. Pod tym względem Euro 2012 na pewno było dobrą inwestycją, dlatego warto o tym pamiętać podczas wszelkich ocen tej imprezy.

Comment is closed.